Ylämenu
Menu
Uutiskirje

4H:n Nuorten Luonto –hanke tavoittanut tuhansia nuoria Salossa

Salon 4H-yhdistyksen Nuorten Luonto -hanke on tavoittanut jo lähes 3 000 salolaista.

Leader-rahoitteinen hanke tähtää salolaisten 6–28-vuotiaiden lasten ja nuorten ympäristövastuullisuuden lisäämiseen, luontosuhteen parantamiseen sekä auttaa nuoria työllistymään luonnonvara-alalle. Hanke käynnistyi syyskuussa 2015.

Useat hankkeelle asetetuista tavoitteista on saavutettu ja jopa ylitetty. Leireillä ja kerhoissa on ollut noin 150 osallistujaa ja kursseilla sekä teemapäivillä noin 250 osallistujaa. Luonnonvara-alalle nuoria on työllistynyt reilut 20.

Hankkeen tiimoilta alkaa huhtikuussa Ulkourheilukurssi. Kurssilla testataan ulkoiluun innostavia trendilajeja. Koululaisten Metsäpäivä on puolestaan suunnitteilla toukokuulle.

4H-yhdistyksen Nuorten Luonto -hanke on tavoittanut jo lähes 3¿000 salolaista. Kuva Teijolta. Kuva: Salon 4H-yhdistys.


Uutiset
STT
Arkisto