Ylämenu
Menu
Uutiskirje

Frédéric Tranchand Huippuliigan huippu, Sanni Kivelä naisten kisan neljäs

Suomen maajoukkuesuunnistuksen kauden avaustapahtumaan Paimiossa saatiin ylivoimainen ranskalaisvoittaja. Huippuliigan miesten avausosakilpailun voitti järjestäneen seuran Frédéric Tranchand ja teki sen tyrmäävällä yli puolentoista minuutin erolla muihin.

Tranchand käytti 6,8 kilometrin matkaan hieman yli 34 minuuttia. Muilla teki kiirettä ehtiä alle 36 minuutin. Siihen pystyivät kisan kakkonen Elias Kuukka, Paimion Rastin Fredric Portin ja toinen Pyrinnön kilpailija Johan Runesson.

Angelniemen Ankkuri Miika Kirmula sijoittui kahdeksanneksi. Erot Tranchandin takana olivat kuitenkin pienehköt: Kirmulan takamatka esimerkiksi Portiniin oli 44 sekuntia.

Naisten kilpailussa kärkikolmikko erottui selkeästi muista. Venla Niemi oli ykkönen ennen Marika Teiniä ja Merja Rantasta.

Kärkikolmikon takana nähtiin kuitenkin vahva salolaispanos. Angelniemen Ankkurin Sanni Kivelä näytti vahvaa kevätkuntoa neljännellä sijalla, ja seitsemän sekunnin päässä hänestä seurasi saman seuran kanadalaissuunnistaja Emily Kemp.

 

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *


Uutiset
STT
Arkisto