LP Viesti lähtee mukaan Mestarien liigaan

0

LP Salo pelasi marraskuussa 2014 Mestarien liigassa saksalaista huippuseuraa Dresdner SC:tä vastaan Salohallissa.

Lentopallon naisten hallitseva Suomen mestari LP Viesti on päättänyt lähteä mukaan ensi kauden Mestarien liigaan. Seuran johtokunta päätti asiasta yksimielisesti.

Mestarien liigaan ovat oikeutettuja osallistumaan Euroopan lentopalloliiton CEV:n jäsenmaiden kansalliset mestarit. LP Viesti tulee pelaamaan tuttuun tapaan eurokentillä LP Salo -nimellä.

LP Viesti osallistui ensimmäisen kerran Mestarien liigaan kaudella 2014-2015 saatuaan villin kortin kilpailuun. Lohkovaiheessa joukkue hävisi kaikki kuusi otteluaan, joista kaksi vasta viiden erän jälkeen.

– Päätöstä helpotti se, että TV-vaatimukset ovat taloudellisesti paremmat kuin ennen. Viime kerrasta jäi hyvät kokemukset urheilullisesti ja myös yhteistyökumppanit olivat erittäin tyytyväisiä. Toivottavasti myös tällä kertaa he lähtevät hyvin mukaan, kun me pelaamme maailman kovimmassa lentopallosarjassa, LP Viestin urheilutoimenjohtaja Tomi Lemminkäinen kertoi seuran tiedotteessa.

Tulevalla kaudella LP Viesti pääsee todennäköisesti suoraan toiselle kierrokselle, kuten HPK viime vuonna. Lohkovaiheen paikka avautuu selviämällä jatkoon toisesta ja kolmannesta kierroksesta.

Mestarien liigan alkukierrosten otteluparit arvotaan Luxemburgissa 14. kesäkuuta.