Someron Esan seiväshyppääjä Tommi Holttinen on erittäin lupaavassa vireessä

0
Toukokuussa 21 vuotta täyttävä Tommi Holttinen jatkaa Someron Esan maineikkaita seiväsperinteitä.

Seiväshyppääjä Tommi Holttinen näytti erittäin lupaavaa virettä. Kilpailun järjestäneen seuran Someron Esan edustaja paransi halliennätyksensä tulokseen 533.

Tuloksen kovuutta nostaa entisestään se, että Holttinen hyppäsi kilpailupaikan seiväshyppyyn pienen koon vuoksi vain 12 askeleen vauhdilla. Normaalisti Holttinen ottaa vauhtia 18 askeleen verran, eli ero on erittäin merkittävä.

Holttisen halliennätys oli ennen lauantaita 525. Samalla rikkoutui Eemeli Salomäen nimissä aiemmin ollut Someron hallin ennätys. Ulkoradoilla Holttinen hyppäsi tänä vuonna parhaimmillaan 540.

Someron Esan naishyppääjä Minna Nikkanen ei tällä kertaa onnistunut. Nikkanen jäi ilman tulosta.

15-vuotias Tuomas Turpeinen paransi puolestaan Salon Vilppaan miesten seuraennätystä tuloksellaan 370. Edellinen ennätys oli 57 vuoden takaa. Toki naisten puolella saman seuran Wilma Murto on ylittänyt riman yli metrin korkeammalta.