Elokuva koskettaa

Sunnuntaina jaettiin Jussi-palkinnot vuoden parhaalle elokuvalle, ohjaukselle, kuvaajalle, pääosa- ja sivupääosanäyttelijälle, puvustajalle, lavastajalle ja monille muille. Monta ammattihenkilöä tarvitaan elokuvan teossa. Betoni-Jussin saanut näyttelijä ja ohjaaja Lasse Pöysti nosti järjestäjät arvoonsa elokuvan teossa. Heidän on kyettävä järjestämään kaikkea mahdollista ja mahdotonta filmauspaikalle ja nopeasti.

Parhaasta ohjauksesta palkittiin Postia pappi Jaakobille elokuvan ohjaaja Klaus Härö ja parhaasta pääosasta näyttelijä Heikki Nousiainen samassa elokuvassa. Postia pappi Jaakobille -elokuva sai myös vuoden parhaan elokuvan palkinnon ja sijoittui kärkeen vuoden parhaan elokuvan yleisöäänestyksessä.

n n

Postia pappi Jaakobille on hyvin pelkistetty, pienellä näyttelijämäärällä toteutettu elokuva, jossa kunkin näyttelijän pienikin ele on osa loppuun hiottua kokonaisuutta. Erityisesti katsojaa puhuttelee elokuvan esiin tuoma ihmisen hyvyyden ja kyynisyyden sekä raadollisuuden välinen vastakohta. Voimakkain kokemus oli minulle pappi Jaakobin rehellinen, ihmisiä ymmärtävä ote; hänen syvä ja aito oman itsensä ar-
viointi pyörteisen maailman keskellä.

Elokuvassa pappi Jaakob sai paljon kirjeitä, vaikka kirkon jumalanpalveluksiin eivät monet sunnuntaisin löydäkään tietänsä. Elokuva puhutteli, koska sen sanoma oli, että rakkaus voittaa sittenkin. Oletan elokuvan koskettaneen myös siksi, että se sai monen ymmärtämään, että hiljaisuudessa tehdään monia merkittäviä tekoja lähimmäisyyden hyväksi.

Elokuvalla oli mielestäni myös kasvattava vaikutus. Sanonkin teille, isät ja äidit: viekää lapsenne katsomaan hyviä ja kasvattavia elokuvia ja valvokaa, etteivät he katso raakoja väkivaltafilmejä tai -sarjoja. Myös teillä opettajilla on mahdollisuus käyttää laadukasta elokuvaa tai tv-ohjelmaa kasvattavana välineenä. Te aikuiset kykenette varmasti arvioimaan, mitkä ovat hyviä ja kasvattavia audiovisuaalisia tuotteita.

n n

Omasta nuoruudestani muistan hyviä ja koskettavia filmejä, joita sain katsoa koulussa tai elokuvateatterissa. Kävimme joskus koko perheen voimalla katsomassa elokuvaa. Etkö kokoaisi perhettäsi katsomaan hyvää elokuvaa tai ohjelmaa koti-tv:n äärelle tai veisi elokuvateatteriin?

Nuoruudesta mieleen jäivät lähtemättömästi myös hyvät ja arvokkaat kirjat, jotka viitoittivat myöhemmin elämänuraanikin. Luin paljon ja etupäässä ihan hyvää ja tasokasta kirjallisuutta. Lukemiseen minua ei tarvinnut ohjata, koska kirjat kiinnostivat. Ehkä lapsesi kaipaa kiinnostustasi, ohjaustasi. Tietokonepelin tai virtuaalisen roolileikkimisen sijaan hän kaipaa elävää ihmistä, isää ja äitiä, kummisetää tai –tätiä.

Minulle jäi hyvä mieli Postia pappi Jaakobille -elokuvan katsomisesta, koska elokuvassa puolustettiin oikeita perusarvoja. Hyvä mieli minulle jäi myös siitä, että elokuva noteerattiin niin korkealle kaikkien kotimaisten elokuvien joukossa. Emmekö me kaikki haluakin rehellisyyttä ja oikeita perusarvoja kunniaan.

n Kirjoittaja on Paimion kirkkoherra.

• Vesa Tuominen
Julkaistu 4.2 2010 04:56:16