Päätoimittaja Ville Pohjonen
Sunnuntai 5. helmikuuta 2012. Nimipäivät: Asser

Lehdet: Neilimo pitää Ylen rakennetta liian raskaana

Salon Seudun Sanomat 27.8 2010 07:53:29

Yleisradion hallituksen puheenjohtaja Kari Neilimo sanoo, että Yle voitaisiin tulevaisuudessa pilkkoa eri yhtiöiksi. Hän ennustaa Verkkouutisten ja Nykypäivän haastattelussa, että Ylellä on edessään merkittäviä rakenteellisia uudistuksia.

Neilimon mielestä Ylen nykyinen rakenne on raskas. Hän arvioi, että Yle saattaa siirtyä yhdestä osakeyhtiöstä konserniksi, johon kuuluisi esimerkiksi Ylen tuotanto Oy ja vaikkapa Svenska Yle.

– Olisi helpompi valvoa, että Ylen tytäryhtiöt olisivat tehokkaita, koska niiden pitäisi tulla omillaan toimeen.

Nykyistä suurempi osa tuotannosta voitaisiin hankkia alihankkijoilta.

Neilimo visioi, ettei Yle omista tulevaisuudessa kovinkaan paljon omaisuutta. Yhtenä myyntikohteena hän mainitsee Helsingin musiikkitalon, jossa omistajina ovat Ylen lisäksi Senaatti-kiinteistöt ja Helsingin kaupunki.

– Yle lähti mukaan tähän musiikkitaloon, koska muuten sitä ei varmaan olisi saatu syntymään. Eihän Ylen tehtävä ole omistaa musiikkitalon seiniä, Neilimo sanoo. (STT)

Linkki VerkkouutisiinLinkki Nykypäivään

Kerro kaverille
Copyright © 2001-2012 Salon Seudun Sanomat