Lännen Media: Luontoalatutkimus uhkaa loppua useilta paikkakunnilta

0

Luontoalatutkimus on vaarassa loppua lähivuosina useilta paikkakunnilta, kertoo 12 maakuntalehden Lännen Media.
Muutoksen taustalla on Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskuksen, Metsäntutkimuslaitoksen sekä Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen yhdistyminen uudeksi Luonnonvarakeskukseksi.
Valtio leikkaa laitosten suoraa rahoitusta liki 23 miljoonaa euroa. Laitoksilla on nyt 38 toimipistettä ja joukko sivutoimipaikkoja. Lännen Median mukaan toimipaikkojen lukumäärä voi pudota 14:ään.
Luonnonvarakeskuksen pääjohtaja Mari Walls sanoo Lännen Medialle, että jotain täytyy tehdä, koska rahoitusyhtälö on sellainen kuin se on.
Wallsin mukaan nyt katsotaan, mistä paikoista ei voi luopua. Säästöjen saavuttamiseksi tarvitaan myös yt-neuvotteluja.

http://www.aamulehti.fi/Etusivu

STT