Maisemanhoitoa Rikalanmäellä kahden vuoden tauon jälkeen

0
Rikala-seuran Heli Syrjälä ja puheenjohtaja Jari J. Laiho kertovat, että Rikalanmäen hoito sopii kotiseutuyhdistyksen toimenkuvaan hyvin. Urakoitsijan lisäksi yhdistys tekee Rikalanmäen eteen jonkun verran talkootyötä.
Rikala-seuran Heli Syrjälä ja puheenjohtaja Jari J. Laiho kertovat, että Rikalanmäen hoito sopii kotiseutuyhdistyksen toimenkuvaan hyvin. Urakoitsijan lisäksi yhdistys tekee Rikalanmäen eteen jonkun verran talkootyötä.

Halikon Rikalanmäen muinaisjäännösaluetta hoidetaan taas kahden vuoden tauon jälkeen. Maisemanhoidosta vastasi vuoteen 2013 asti Museovirasto. Tänä vuonna maisemanhoito siirtyi Rikala-seuran vastuulle Museoviraston avustuksen voimin.

– Maisemanhoito istuu kotiseutuyhdistyksen toimenkuvaan hyvin, kertoo Rikala-seuran puheenjohtaja Jari J. Laiho.

Rikalanmäen kulttuurihistoriallinen arvo on mäen kahdessa kalmistossa eli muinaisessa hautausmaassa.

– Rikalanmäki on merkittävä tutkimushistoriansa ja maisemansa kautta. Maisemanhoito alueella on erittäin tärkeää. On hienoa nähdä, että Rikala-seura haki avustusta ja haluaa kantaa kortensa yhteisen kulttuuriperinnön hyväksi, Museoviraston intendentti Satu Mikkonen-Hirvonen toteaa.

Rikalanmäen maisemanhoito alkaa elokuussa, jolloin Rikala-seuran palkkaama urakoitsija aloittaa työnsä.