Valtio maksaa kaikki kulut, jos Halikon sairaalan tiloihin päätetään perustaa uusi vastaanottokeskus turvapaikanhakijoille ja pakolaisille. Salon kaupungille keskuksesta ei aiheutuisi kustannuksia.
Ylitarkastaja Visa Knape maahanmuuttovirastosta arvioi, että Salo saisi vastaanottokeskuksesta taloudellista hyötyä. Keskus työllistäisi vähintään kymmenen henkilöä, minkä lisäksi 150–200 asukasta tarvitsevat ruokaa, siivouspalveluita ja kiinteistöhuoltoa. Kaupungin palveluiden käytöstä valtio maksaisi Salolle korvausta.
Maahanmuuttovirasto harkitsee vastaanottokeskuksen perustamista lähiviikkoina. Se tarvitsee perustamiseen luvan sisäministeriöltä. Virasto aikoo kysyä ennen päätöksentekoa myös Salon kaupungin kantaa asiaan.