Itsenäiseen asumiseen auttava Aspa viettää keskiviikkona eri puolilla Suomea avointen ovien päivää. Kaksikymmentä vuotta sitten perustettu yritys tuottaa parhaillaan myös Salossa tuetun asumisen palveluja. Kaupunki on kilpailuttanut toiminnan.
– Halikossa Aspa on toiminut vuodesta 1998, ja olen ollut mukana alusta lähtien, kertaa palveluvastaava Tarja Räty.
Aspa on säätiön omistama yritys. Räty sanoo, että Aspa omistaa tuettuun asumiseen tarkoitettuja asuntoja Halikossa ja osin Salon puolella lähes 30 kappaletta. Kaikki Aspan asiakkaat eivät asu näissä asunnoissa, vaan he voivat asua muualla vapailla markkinoilla.
– Meillä on 36 asiakasta, hän kertoo.
Kaikki asiakkaat eivät ole Salosta, vaan joukossa on yksittäisellä maksusitoumuksella asiakkaita myös Sauvosta, Paimiosta, Marttilasta ja Somerolta.
Aspa tarjoaa apua asumisen arkeen vammaisille, mielenterveyskuntoutujille, ikäihmisille ja muille ryhmille asiakkaiden omien tarpeiden mukaan.
Avointen ovien päivää vietetään keskiviikkona kirkonkylän toimipaikassa Vanha Turuntie 14 kello 12-17.