LP Viesti jatkaa Lemminkäisen komennossa

0
Elina Käsnänen pelasi Salon Viestissä kaudella 2007-2008 ja LP Viestissä kaudella 2008-2009.

Seitsemän vuoden mestaruusputkesta poistunut LP Viesti jatkaa ensi kaudella lentopallon naisten Mestaruusliigassa tutussa komennossa. Joukkuetta valmentaa seuran urheilutoimenjohtaja Tomi Lemminkäinen, joka tuli kesken viime kauden Kari Raatikaisen tilalle päävalmentajaksi.

Lemminkäisen avuksi tulee muun muassa LP Kangasalan ja LP Vampulan päävalmentajana toiminut Janne Harju. Tuomas Sallisen paikan fysiikkavalmentajana ottaa Ville Salmi, joka toimii myös Vilppaan korisliigajoukkueen fysiikkavalmentajana.

LP Viestiin palaa seitsemän vuoden tauon jälkeen Elina Käsnänen, 28, joka ottaa kakkospassarin roolin. Käsnänen on pelannut edellisen kerran liigaa kaudella 2009-2010. Hän oli LP Viestin kakkospassarina seuran ensimmäisenä mestaruuskauten 2008-2009.

Käsnäsen lisäksi LP Viestin ensi kauden joukkueeseen kuuluvat varmuudella laiturit Mira Hämäläinen ja Noora Kosonen sekä keskipelaajat Anna Czakan ja Nadezhda Gokhshtein. Laituri Lena Lymareva ja libero Roosa Koskelo hakevat pelipaikkaa ulkomailta, kuten nuori Iida Murto, joka on suuntaamassa ensi kaudeksi Ruotsiin.

Viime kauden joukkueesta laituri Pauliina Vilposen, passari Tatsiana Mysliuchykin, keskipelaaja Dubravka Rakicin ja laituri Ronja Heikkiniemen tilanne on vielä auki. LP Viestin varmuudella jättävät Kaisa JokinenSari TauriainenOuti Immonen ja kesken viime kauden passariksi tullut Jenni Hiltunen.

Korjattu klo 17:11: Harju tulee Lemminkäisen avuksi, ei Raatikaisen.

Elina Käsnänen pelasi Salon Viestissä kaudella 2007-2008 ja LP Viestissä kaudella 2008-2009.
Elina Käsnänen pelasi Salon Viestissä kaudella 2007-2008 ja LP Viestissä kaudella 2008-2009.