SalPan jaostot siirtyvät yhteisen joutsenlogon alle

0

Salon Palloilijat ry:n johtokunta on päättynyt siirtyä niin sanottuun yhden logon taktiikkaan.

Harrastajamääriltään Salon suurimman seuran lajijaostot jalkapallo, koripallo, salibandy ja taitoluistelu käyttävät jatkossa yhtä ja samaa joutsenlogoa. Aikaisemmin logoa olivat käyttäneet jalkapallo ja salibandy, jatkossa myös koripallo ja taitoluistelu.

– Oma haluni on ollut viedä seuraa yhtenäisempänä eteenpäin. Tämä on hieno ja iso askel entistä vahvempaan seuraan, SalPan puheenjohtaja Vesa Valkonen uskoo.

SalPan jalkapallo otti joutsenlogon käyttöön syksyllä 1998. Sitä ennen seura tunnettiin punaisesta väristä. SalPa halusi tuolloin kunnioittaa seuran lippua ja vaakunaa sekä salolaisuuden ja suomalaisuuden värejä.

Kyhmyjoutsen löytyi logoon tutusta vanhan Salon kaupungin vaakunasta. Logon suunnittelivat silloinen jalkapallotoimenjohtaja Petri Jakonen ja jalkapallopuolen tiedottajana toiminut Jari Vuorio.