Kuukan pihapiiri sai Rikala-seuran tunnustuksen

0
Sanna-Mari ja Juha Grönroos ovat rakentaneet pihalle kivetyksen ja pystyttäneet sen päälle katoksen.

 

Kuukan maatilan pihapiiri sai tänä vuonna Rikala-seuran Paras pihapiiri -tunnustuksen. Sanna-Mari ja Juha Grönroosin omistama tila sijaitsee Halikon Ikelässä.
Pihan ansioita ovat perinteitä kunnioittaen ylläpidetyt ja korjatut rakennukset ja helppohoitoinen vanhan maatalon viherpiha. Kotiseutuyhdistys arvosti pihaa, joka näin kuivana kesänä on säilynyt elinvoimaisena.

Grönroosit ovat tunnustuksesta hyvillään ja hämillään.

– Tuntuu hassulta vastaanottaa palkinto aikaisempien asujien aikaansaannoksista. Meidän ei ole juurikaan tarvinnut keksiä pihaan uutta, vaan olemme olleet tyytyväisiä. Käytännöllisyyttä ja helppohoitoisuutta olemme yrittäneet parantaa, he sanovat.