Suunnistaja Fredric Portin vaihtaa Paimion Paraisiin

0
Fredric Portin on kuulunut aikuisten arvokisakävijöihin säännöllisesti vuodesta 2012 lähtien. (kuva: Turun Sanomat/Mikael Rydenfelt)

Fredric Portin, yksi Suomen 2010-luvun parhaista miessuunnistajista, vaihtaa Paimion Rastin värit Pargas IF:n edustusasuun. Samalla hänestä tulee PIF:n huippusuunnistuksen koordinaattori.

Miesten MM-kisojen henkilökohtaisilla matkoilla parhaimmillaan kymmenenneksi sijoittunut Portin on edustanut Paimion Rastia vuodesta 2011 lähtien. Välissä hän tosin piipahti vuoden ajan norjalaisseura Haldenissa.

Uusikaarlepyyssä syntynyt 28-vuotias mies ilmoitti alkusyksyllä lopettavansa maajoukkueuransa päättyvään kauteen. Vahva kuntopohja tosin pistänee Suomen tulevatkin maajoukkuesuunnistajat vielä tiukille ainakin ensi vuoden kilpailuissa.

Portin on ilmoittautunut myös sunnuntaina Salon Salakalliolla juostavaan SM-erikoispitkään. Salon kisaviikonloppu aloitetaan samassa paikassa jo lauantaina Halikko-viestillä.

Paraisilla aloitetaan panostus huippusuunnistukseen.

– Muutama lupaava nuori pääsarjan suunnistaja on jo ilmoittanut vaihtavansa Piffeniin ensi kaudelle. Seuran tavoite on mitalisija ”kotikentällä” Mynämäellä Venlojen viestissä vuonna 2021, toteaa PIF:n suunnistusjaoston puheenjohtaja Max Laurén seuran tiedotteessa.