Eläinsuojeluyhdistys ei muutakaan

0
Salon Seudun Eläinsuojeluyhdistys aikoo sittenkin jatkaa nykyisissä tiloissa Kirkkokadulla, kertoo puheenjohtaja Sari Pesonen.

Salon Seudun Eläinsuojeluyhdistys ei muutakaan pois Kirkkokadulta.

Yhdistys etsi koko talven ajan uusia tiloja, koska yhdistyksen nykyisten tilojen naapurissa toimiva NuijaBaari laajentaa. Naapurissa remontoidaan lisää tilaa baarikäyttöön, mikä tarkoittaa sitä, että musiikki soi jatkossa aiemmin tyhjänä olleessa tilassa.

Tyhjänä olleen tilan toisella puolella sijaitsevat eläinsuojeluyhdistyksen löytökissojen häkit.

– Yhdistykselle ei vain yksinkertaisesti löytynyt sopivia tiloja. Ongelmaa yritetään ratkaista asentamalla tiloihin tehokkaampi äänieristys. Tarkoitus on jatkaa nykyisissä tiloissa, sanoo yhdistyksen puheenjohtaja Sari Pesonen.

Remontti NuijaBaarissa on vielä kesken. Eläinsuojeluyhdistys muutti nykyisiin tiloihin vuonna 2015.