Wipro nousi Salon suurimmaksi veronmaksajaksi, mutta kärkiyritysten maksama veropotti keveni

0
Wipron Sami Vuorinen (vas.) opasti Ari Karhua CNC-koneistuiksen saloihin aikaisemmin syksyllä. Arkistokuva: SSS/Jan Sundman.

Wipro Infrastructure Engineering Oy nousi Salon suurimmaksi yhteisöveronmaksajaksi viime vuoden tuloksellaan. Yrityksen verotettava tulos oli reilu 7 miljoonaa euroa, josta se maksoi veroja 1,4 miljoonaa euroa.

Wipro kasvatti vahvasti tulostaan edelliseen verovuoteen verrattuna. Samalla sen maksamien verojen määrä nousi reippaasti.

Vuonna 2017 yritys teki 5,4 miljoonan euron verotettavan tuloksen, josta se maksoi reilun miljoonan veroja.

Wipro valmistaa Perniössä kippisylintereitä ja kippihydrauliikkaa. Lue tästä, mitä yrityksen toimitusjohtaja Sauli Litsilä tuumaa verolistan kärkisijoituksesta.

Salon yritysten verotilasto TOP 20

 YritysVerotettava tuloMaksuunpantu vero
1. Wipro Infrastructure Engineering Oy7007072,611399722,02
2. Suur-Seudun Osuuskauppa SSO6662715,871335543,17
3. LähiTapiola Etelä Keskinäinen Vakuutusyhtiö6504638,421301565,42
4. Visma Tampuuri Oy5524246,911107849,38
5. Hella Lighting Finland Oy5469163,531096832,71
6. Osuusasunnot Oy3107175,44612120,08
7. Ledil Oy2727983,9548596,78
8. Lounea Palvelut Oy2597040,46522408,09
9. Jame-Shaft Oy2236665,32450333,06
10. Twig Com oy1605807,94324161,59
11. Antti-Teollisuus Oy1599088,98322817,8
12. Juha Rantanen Oy1572842,76317568,55
13. Salon Energiantuotanto Oy1432454,6289490,92
14. Huovarin Kalastus Oy1414291,83285858,37
15. Dimenteq Oy1337598,48270519,7
16. Finnfoam Oy1321980,83267396,17
17. Salon Seudun Sanomat Oy1243438,92251687,78
18. Midsona Finland Oy1175224,05238144,81
19. Lintex Oy830021,55168874,39
20. Powerfinn Oy799179,87162598,1

 

EDELLISESSÄ VEROTUKSESSA Salon yritysten verolistan kärjessä olivat Suur-Seudun Osuuskauppa ja Ledil. Kummankin yrityksen verotettava tulos oli edellisvuonna lähes 10 miljonaa euroa. Kumpikin yritys maksoi veroja noin 2 miljoonaa euroa.

Yhtä suuruisiin lukuihin ei ylletä viime vuoden verotuksessa Salossa.

Vuoden 2017 verotuksessa Salon 20 yrityksen kärki maksoi veroja yhteensä 11,7 miljoonaa euroa. Viime vuoden verotuksessa vastaava summa oli 11,3 miljoonaa euroa, vaikka kärkiyritysten maksama veropotti olikin selvästi pienempi.

UUTENA yrityksenä Salon kärkilistalle nousee Visma Tampuuri Oy, joka maksoi veroja 1,1 miljoonaa euroa. Visma Tampuuri tarjoaa ohjelmistoja kiinteistöjen hallintaan. Sen asiakkaita ovat isännöintitoimistot, vuokrataloyhteisöt, julkishallinnon laitokset, kunnat, kiinteistöjen suuromistajat, huoltoyhtiöt, erilaiset yritykset ja yhdistykset.

Ohjelmistoyritys Visma osti Tampuuri-ohjelmistoja ja palveluja kehittävän Agenteq Solutionsin kiinteistöpalveluyritys Talokeskus Yhtiöiltä viime vuonna.

Kiinnostava nousu Salon yritysten verolistalla on myös Huovarin Kalastus Oy. Se on vuonna 2009 perustettu osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Salo ja pääasiallinen toimiala kalastus ja kalanviljely. Yhtiön toimitusjohtaja on Seppo Partanen. Viimeisin tilinpäätös vuodelta 2018 kertoo, että yhtiön Huovarin Kalastus Oy:n liikevaihto oli 130 000 euroa, mutta tilikauden tulos 1 124 000 euroa.

 

Someron yritysten verotilasto TOP 20

YritysVerotettava tuloMaksuunpannut verot
Lounaismaan Osuuspankki3322639667528
Someron Säästöpankki1904002383800
Suomen Varastokontti Oy719287146440
Jaatimet Oy689059140189
TPE Spirit Oy587117119443
Someron Yhteismetsä467442123872
Someron Palvi Oy45689292800
Lymont Oy31602064425
Arskametalli Oy31397563859
Puukuljetus Helenius Oy29353959700
Lamminniemen Hyvinvointikeskus Oy25840452550
Somersora Oy24455649732
Koneurakointi Mikko Häggman Oy20303641283
ATK-suunnittelu Jouko Elo Oy18852838330
A & M Pukkila Oy18723938068
Kauriskallio Oy18558637832
Someron Huoltomestarit Oy16604033754
Someron Lämpö Oy15884532290
KMS Palvelu Oy15843432206
Someron Terästyö Oy15832232183

 

SOMEROLLA Lounaismaan Osuuspankki on suurin veronmaksaja yrityspuolella. Toiseksi suurin on Someron Säästöpankki.

Lounaismaan verotettava tulo oli 3,3 miljoonaa euroa ja pankki maksoi siitä noin 668 000 euroa veroja.

Someron Säästöpankin vastaavat luvut olivat 1,9 miljoonaa euroa ja 384 000 euroa.

Pankkien tulot ja verot ovat pienentyneet huomattavasti. Vielä vuonna 2017 Lounaismaan Osuuspankki teki 8,1 miljoonan euron tulot. Pankki maksoi silloin veroja 1,6 miljoonaa euroa.

Someron Säästöpankille kertyi verotettavaa tuloa vuonna 2017 6,4 miljoonaa euroa. Tästä pankki maksoi 1,3 miljoonan euroa veroja.

Lounaismaan Osuuspankki ylsi viime vuonna 12,5 miljoonan euron liikevoittoon.Pankki julkaisi tuloslukunsa alkuvuonna. Se oli vähemmän kuin edellisvuonna, mutta satunnaisista eristä putsatut tulosluvut pysyivät samalla tasolla. Pankki kertoi helmikuussa onnistuneensa kasvattamaan erityisesti asuntoluotousta.

Asuntoluototusta Lounaismaan Osuuspankki onnistui kasvattamaan vauhdikkaasti. Helmikuussa osuuspankin arvio oli, että sen osuus toimialueensa markkinoista oli henkilöasiakkaissa noin 60 prosenttia ja yrityksissä noin 50 prosenttia.

Muut nimet Someron yrityskärjessä ovat tuttuja: Suomen varastokontti, Jaatimet, TPE Spirit ja esimerkiksi Someron yhteismetsä. Uutena kärkisijoille on noussut Lymont Oy, joka keskittyy yritysrekisteritietojen mukaan rautakauppatavaraan sekä maalien ja lasin vähittäiskauppaan.

 

KOKO SUOMESSA yhteisöasiakkaille määrättiin tuloveroa verovuodelta 2018 maksettavaksi yhteensä noin 5,9 miljardia euroa Se on 255 miljoonaa enemmän kuin vuonna 2017. Nousua on 4,5 prosenttia.

Salolaiset yhtiöt löytyvät julkisista verotiedoista yrityksen kaupparekisteriin merkityn kotikunnan mukaisesti.

 

Suurimmat yhteisöveronmaksajat Suomessa 2018:

  1. UPM 202 miljoonaa euroa
  2. Neste 146,1 miljoonaa
  3. Bayer 145 miljoonaa
  4. Nordea 135,8 miljoonaa
  5. Sampo 124,9 miljoonaa
  6. Solidium 124,1 miljoonaa
  7. Metsäliitto 122,4 miljoonaa
  8. OP 121 miljoonaa
  9. Supercell 103,1 miljoonaa
  10. ABB 70,9 miljoonaa
  11. Lähitapiola 68,9 miljoonaa

 

JULKISIA VEROTIETOJA ovat tieto verotettavasta tulosta, maksunpannun veron yhteismäärä, ennakoiden yhteismäärä ja veronkannossa maksettava tai palautettava määrä. Tieto siitä, paljonko yhtiö on maksanut veroa mihinkin kuntaan, ei ole julkinen tieto.

Tiedot eivät sisällä huojennettua viivästyskorkoa tai palautuskorkoa.

Maksuunpantujen verojen yhteismäärä sisältää yhteisöveron, huojennetun viivästyskoron ja veronkorotuksen sekä yleisradioveron. Suomessa suoritettavasta verosta on vähennetty vieraassa valtiossa suoritettu vero sekä väliyhteisötulosta maksettavasta verosta vähennettävä vieraalle valtiolle suoritettu vero.

Yhteisöjen verotiedoissa ei näy asunto-osakeyhtiötä, keskinäiset kiinteistöosakeyhtiötä ja rajoitetusti verovelvollisia kuolinpesiä.

Mahdolliset muutoksenhaun tai oikaisun johdosta verotukseen tehdyt muutokset tai täydentävää verotuspäätöstä koskevat tiedot eivät ole julkisia.

Jätä kommentti