Salon SM-sprinttisuunnistuksen lopputulokset

0
Tampereen Pyrinnön Aleksi Niemi voitti miesten Suomen mestaruuden. (kuva: SSS/Marko Mattila)

Miehet 3,8 km: 1) Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö 14.56, 2) Otto Simosas Tampereen Pyrintö 15.06, 3) Fredric Portin Pargas IF 15.09, 4) Akseli Ruohola MS Parma 15.12, 5) Teemu Oksanen Ikaalisten Nouseva-Voima 15.15, 6) Otto Kaario Helsingin Suunnistajat 15.17, 7) Jesse Laukkarinen SK Uusi 15.18, 8) Eemeli Suominen Hiidenkiertäjät ja Topi Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat 15.19, 10) Joni Hirvikallio Koovee 15.20… 18) Andreas Hougaard Boesen Angelniemen Ankkuri 15.54, 24) Lari Takanen Paimion Rasti 16.22.

Naiset 3,3 km: 1) Maija Sianoja MS Parma 14.56, 2) Aino Mänkärlä Lynx 14.57, 3) Marika Teini SK Pohjantähti ja Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä 15.00, 5) Niina Hulkkonen Ruotsi 15.06, 6) Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot 15.08, 7) Jenny Patana Hiidenkiertäjät 15.09, 8) Elli Peltomäki Rastikarhut 15.16, 9) Amy Nymalm Pargas IF ja Alexandra Enlund Pargas IF 15.19… 17) Eveliina Hirvonen PR 15.34, 20) Sara-Elise Ruokonen AngA 15.55, 21) Sanna Kauppila AngA 16.03, Emma Silvennoinen PR hylätty.

Maija Sianoja voitti naisten pääsarjan tiukan sekuntipelin. (kuva: Suunnistusliitto/Timo Mikkola)

H20 3,7 km: 1) Niklas Heikkilä TuMe 15.51, 8) Topias Arola PR 16.44.

H18 3,4 km: 1) Touko Seppä TuS 13.32.

H17 3,2 km: 1) Oliver Alajoutsi Koovee 14.14.

H16 3,0 km: 1) Rauli Aho VaHa 13.53, Eelis Axelin PR hylätty.

H15 2,9 km: 1) Topias Muukkonen MSParma 12.33.

H14 2,8 km: 1) Joona Hirvilahti VeVe 14.02, 37) Juuso Haapala PR 22.38.

D20 3,1 km: 1) Mikaela Karjalainen JRV 14.29, 7) Milja Väätäjä PR 15.20, 27) Anu Saarinen Rasti88 19.19.

D18 2,9 km: 1) Elsa Ankelo MSParma 14.03.

D17 2,7 km: 1) Inari Karppinen EsSu 12.47.

D16 2,7 km: 1) Salla Isoherranen Lynx 13.08, 23) Jaana Haapala PR 17.13.

D15 2,6 km: 1) Silva Kemppi EsSu 12.27.

D14 2,5 km: 1) Meri Väistökoski TP 13.49.

H35 3,2 km: 1) Hannu-Pekka Pukema RR 13.36, 18) Jari Pajunen PertPe 18.28.

H40 3,1 km: 1) Sergei Detkov Hiisi RUS 13.36, 43) Mikko Välivirta HaHa 21.16.

H45 3,0 km: 1) Raino Pesu Hiilto 13.27, 68) Tom Kåla SalVil 18.56, 75) Simo Järvelä SalVil 23.23.

H50 2,8 km: 1) Janne Salmi TuS 12.42, 4) Tero Heikkilä PR 13.38, 31) Jari Kleemola PertPe 15.54, 36) Ilkka Nokka Rasti88 16.27.

H55 2,7 km: 1) Pekka Kiljunen AnttU 13.01.

H60 2,5 km: 1) Jyrki Routsi Hiisi 12.35, 21) Ilkka Aakula PR 17.04.

H65 2,4 km: 1) Jarmo Lehto VeVe 13.55, 28) Mårten Lindroos KSF 18.16, 32) Markku Sipponen PR 18.46, Jouko Havia PR keskeytti.

H70 2,2 km: 1) Kari Sane HS 14.19, 35) Pentti Tamminen PertPe 20.33.

H75 1,7 km: 1) Olli Lehtinen TuS 11.59, 6) Raimo Laakso HaHa 15.50, 23) Pauli Kleemola PertPe 19.17, Per-Åke Mattsson KSF keskeytti.

H80 1,4 km: 1) Esko Kilo LappRi 15.36, 2) Bengt Holmström KSF 15.44, 14) Nils Jansson KSF 21.34, 18) Jorma Kuutti PertPe 26.51.

H85 1,2 km: 1) Mauri Rantala RaN 16.30.

D35 2,7 km: 1) Inga Dambe PR LAT 13.26, Tiina Väre Someron Esa hylätty.

D40 2,7 km: 1) Sanna Paukkunen MSParma 13.34, 3) Katri Lindeqvist PR 14.11.

D45 2,6 km: 1) Yvonne Gunell PIF 13.24, 27) Katri Kleemola PertPe 18.36.

D50 2,4 km: 1) Sirra Toivonen KangSK 14.01, 34) Tiina Virtanen PertPe 20.45.

D55 2,1 km: 1) Annika Viilo TP 13.15, 9) Paula Savolainen PR 15.17.

D60 2,1 km: 1) Merja Puromies EsSu 15.38.

D65 1,7 km: 1) Hennariikka Lonka KR 12.59, Anne-Maj Raunio Sauvon Urheilijat hylätty.

D70 1,5 km: 1) Eeva-Liisa Korkeakangas RaJu 13.07, 16) Marja-Liisa Ojamaa Salon Viesti 20.05.

D75 1,2 km: 1) Tuulikki Karvinen HS 11.25, 1) Leena Paatero EsSu 11.25, 3) Kaarina Rahkasuo Rasti88 11.33, 5) Kirsti Kuutti PertPe 13.34.

D80 1,2 km: 1) Pirkko Tahvanainen HU-46 12.54.

D85 1,2 km: 1) Sole Nieminen JRV 31.02.

H21B1 3,7 km: 1) Valtteri Rantala LS-37 16.17, 6) Jere Sipponen PR 16.54.

H21B2 3,5 km: 1) Kimmo Mieskoski RaLu 16.34.

D21B 3,2 km: 1) Anniina Suhonen HS 15.59.

H20B 3,6 km: 1) Kaarel Vesilind HS EST 16.19.

H21 karsintaryhmä 1, 17 parasta A-finaaliin 3,6 km: 1) Otto Simosas TP 13.48, 20) Jere Sipponen PR 15.16.