Kokemusasiantuntijat perustivat paikallisyhdistyksen – ”Koulutus yhdistettynä kokemustietoon luo asiantuntijan”

0
Yhdistyksen puheenjohtaja Reijo Lappeteläinen. Kuva: SSS/Minna Määttänen

Saloon perustettiin noin kuukausi sitten kokemusasiantuntijoiden paikallisyhdistys, Salon alueen koulutetut kokemusasiantuntijat ry. Sen tarkoituksena on toimia kokemusasiantuntijuuden edunvalvojana Salon alueella.

– Valvomme ja edistämme kokemusasiantuntijoiden asioita, kertoo yhdistyksen puheenjohtaja Reijo Lappeteläinen.

Yhdistys tulee järjestämään koulutusta, kursseja ja jäsentapahtumia. Lisäksi se välittää kokemusasiantuntijapalveluita, tekee aloitteita ja hakee toiminta-avustuksia yhdistyksen tarkoituksen edistämiseksi.

Yhdistykseen voivat liittyä koulutetut kokemusasiantuntijat. Koulutuksia on järjestetty Salon kansalaisopistossa jo muutaman vuoden ajan, ja ensi viikolla alkava on järjestyksessään neljäs.

Koulutus on tarkoitettu henkilöille, joilla on omakohtaista kokemusta esimerkiksi mielenterveys- tai päihdeongelmista.

– Heillä on kokemustietoa siitä, miltä tuntuu sairastaa, olla hoidossa ja kuntoutua, kertoo koulutuksen vastuukouluttaja Lappeteläinen.

Tänä vuonna koulutuksessa on mahdollista suorittaa samalla kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinnon osa ”Kokemusasiantuntijana ja vertaisohjaajana toimiminen”. Se toteutetaan yhdessä Salon seudun ammattiopiston kanssa.

– Koulutus yhdistettynä kokemustietoon luo kokemusasiantuntijan, toteaa Lappeteläinen.