Kemiönsaaren kunta järjestää lauantaina 22. lokakuuta opastetun bussiretken uusille asukkailleen. Mukaan toivotetaan tervetulleiksi myös kunnan vapaa-ajan asukkaat.
Kierros alkaa Kemiöstä Arkadian linja-autoasemalta kello 9. Matkalla on opastus sekä ruotsiksi että suomeksi, ja se on ilmainen.
Kemiössä, Västanfjärdissä, Taalintehtaalla ja Björkbodassa pysähdytään kyläkierrokselle. Edellä mainittujen kylien lisäksi linja-auto poikkeaa esimerkiksi Söderlångvikissä, Kalkholmenissa ja Kärrassa.
Kierros ajetaan kahdesti, jotta matkan varrelta mukaan hypänneet näkevät kaikki kohteet. Bussiin voi nousta ja sieltä voi poistua kaikilla kierroksen etapeilla.
Kiertoajelulle voi ilmoittautua internetissä osoitteessa www.kemionsaari.fi/muuttajat. Kyseiseltä nettisivulta löytyvät myös kierroksen alustava aikataulu, ohjelma ja pysähdyspaikat.
Kemiönsaaren kunnan tiedotteessa muistutetaan, että jo mukaan ilmoittautuneiden tulee myös kertoa nettilomakkeen kautta, mistä he nousevat bussiin.
Entä maksuttomat sähköt talvimökkiläisille?