Muurlassa jälleen elävä joulukalenteri

0
Tontun talo Muurlan viime vuoden elävästä joulukalenterista Rannantien varrelta. Kuva: Päivi Pakkanen

Muurlassa viime joulukuussa aloitettu uusi jouluperinne saa jatkoa, sillä Muurlan elävä joulukalenteri avautuu jälleen torstaina.

Jossain päin Muurlaa avautuu joulukuussa joka päivä aattoon asti elävän joulukalenterin luukku. Luukut ovat avoinna pääsääntöisesti kello 18 alkaen. Osa luukuista on avoinna vain yhden päivän, osa jouluun asti ja ylikin.

Luukkujen pitäjinä on viime vuoden tapaan sekä yksityishenkilöitä että yhteisöjä ja yrityksiä. Luukkujen sisällöt vaihtelevat jouluasetelmista satuhierontaan, herkkujen maistelusta joululauluihin ja vaahtokarkkien paahtamisesta joulukirkkoon.

Tarjolla on sekä aktiivista toimintaa tapahtumien muodossa että omatoimista tekemistä ja katseltavaa.. Joulukalenterin ovat koonneet MLL:n Muurlan paikallisyhdistyksen puuhanaiset.

Lisätietoa elävästä joulukalenterista ja luukkujen sijainnit löytyvät MLL:n Muurlan yhdistyksen verkkosivuilta, yhdistyksen somekanavilta ja Muurlan omatoimikirjastosta.