Sinisessä Talossa on näytillä vanhoja valokuvia – esillä entisaikojen salolaista arkea ja juhlaa

0
Ylimmässä kuvassa on Salon kauppala heti palon jälkeen. Salon palo alkoi 15.7.1887 kello 11 aamupäivällä torin eteläisellä laidalla nahkuri Luhrin ulkohuoneista. Palo levisi helposti vienossa tuulessa ja poltti 16 taloa. Keskimmäinen kuva on perhekuva monesta sukupolvesta 1930-40-luvulta. Alimmassa kuvassa Salon Näyttämön "Talkootanssit" vuodelta 1939. Kuva: Salo-Uskelan Seura

Sinisessä Talossa on näytillä kahtena tulevana viikonloppuna vanhoja valokuvia.

Näyttelyyn on koottu Salo-Uskelan Seuran arkistosta kuvia, joissa näkyy kaupunkinäkymiä, tapahtumia sekä ihmisiä arjessa ja juhlassa.

Salo-Uskelan Seuran tiedotteessa kerrotaan, että näyttelyssä on myös myynnissä valokuvavedoksia, Salon isännänviiriä, kotiseutulehti Hakastarolainen 2023 uusinta numeroa, vanhoja Hakastarolaisia sekä muita julkaisuja ja pinssejä.

 

Salo-Uskelan Seuran valokuvanäyttely Sinisessä Talossa 26.–27.11. ja 3.–4.12. kello 12–16. Vapaa pääsy.