Laulaja Katri Helenan joulukiertue meinasi loppua jo ennen kuin se ehti edes alkaa.
Tapahtumajärjestäjä RH-Entertaiment ajautui konkurssiin, mutta osa konserteista toteutuu uuden yhteistyökumppanin MagnumLive Oy:n kanssa. Salon konsertti on pelastuneiden joukossa.
– Saadaan kuitenkin neljä seitsemästä toteuttaa, sanoo Katri Helena.
Hänelle joulun ajan konsertit ovat mieluisia, ja ne myös erottuvat keikkakalenterin muista töistä.
– Tuntuu hyvältä laulaa joululauluja, se on ihanaa. On niin erilaista, kun ihmiset istuvat kirkossa ja kuuntelevat vakavia lauluja. Tykkään siitä tosi kovasti. Se ei ole surullisia mutta vakavaa asiaa lämpimästi ja lempeästi.

Ensi vuonna Katrin Helenan ensimmäisestä levytyksestä tulee kuluneeksi 60 vuotta.
Hänen uransa alkoi vuonna 1963 Poikien kuvat -laululla. Seuraavana vuonna vuorossa oli Puhelinlangat laulaa, josta tuli hänen läpimurtohittinsä.
77-vuotias Katri Helena on kiertänyt Suomen esiintymislavoja seitsemällä vuosikymmenellä.
– Ajattelen, että en näitä konsertteja enää ihan hirveän monta vuotta tee. Ja kuitenkin laulaminen on tosi kivaa. Tulevaisuudessa pitää vaan katsoa, että ei ota liikaa.
Äänestä laulaminen ei jää Katri Helenan mukaan kiinni, mutta muu kremppa voi häiritä.
– Se on fyysisestä kunnosta kiinni, miten se laulu sujuu.
Joulukonsertteihin Katri Helena on saanut valmistautua terveenä. Hän kertoo, ettei ole kärsinyt sen paremmin koronasta kuin muistakaan flunssista.

Harjoittelu adventtiajan kiertuetta varten alkoi jo hyvissä ajoin syksyllä.
– Meillä oli kesällä ja syksyllä viihdekonsertteja. Täytyy muuttaa kanava omassa päässä toisenlaiseksi.
Joulukonserteissa Katri Helenan kanssa kiertää ryhmä nimekkäitä muusikoita: kokoonpanoa johtaa pianisti Tessa Virta, kitaraa soittaa Peter Engberg, rumpuja Kepa Kettunen ja kontrabassoa Olli Peuhu.
Lisäksi mukana kiertävät valo- ja ääniteknikko, joiden ammattitaidolla tunnelma syntyy tilaan kuin tilaan.
– Akustiikka tehdään paikan päällä aina sen mukaan, mikä sopii kirkon kaikupolitiikkaan.
Ohjelmistoonsa Katri Helena on valinnut joululauluja eri vuosikymmeniltä. Hänen omia ykkössuosikkejaan ovat Varpunen jouluaamuna ja Sydämeeni joulun teen. Katri Helena on uransa varrella julkaissut myös omia joululevyjä. Näiltä kuullaan musiikkia, joka ei kuulu muiden artistien joulukonserttien repertuaariin.
Yleisökin pääsee ääneen.
– Laulatan myös ihmisiä, ja laulamme yhdessä.
Joulu on Katri Helenalle mieluinen pyhä. Hän kertoo olleensa 45 vuoden ajan se, joka ottaa päävastuun suvun jouluaaton juhlinnasta.
Koronaepidemia kuitenkin muutti kuvion: vetovastuu siirtyi seuraavalla sukupolvelle.
– Emännän kauhan sai vanhempi tyttäreni.
Muutos oli iso, mutta Katri Helena tuumaa sen olleen myös hyväksi.
– Miesystävän kanssa päätimme, että pistetään ihan läskiksi. Ei tehdä mitään, ja ostetaan valmiina kaikki. Se oli ihan hyvä käännös. Korona auttoi luopumaan, ja oli ihan helpottava kokemus olla laittamatta joulua.
Tulevaa joulua Katri Helena aikoo viettää miesystävänsä ja lastensa perheiden kanssa. Lapsille on pihassa joulurata, jolta he etsivät kartan avulla lahjapaketteja.
Myös aikuisia lahjotaan. Katri Helena kertoo, että hänellä on ollut jo useamman kerran sama lahjatoive. Vielä sitä ei ole kuitenkaan paketista löytynyt.
– Olen jo monta vuotta toivonut itselleni uutta kirvestä. Asun maalla ja tarvitsen kirvestä. Minulla on vanha kirves, joka on jo vähän vaarallinen, mutta kukaan ei ole suostunut vielä ostamaan uutta. Uskon kyllä, että ostan sen joulun jälkeen itse, hän kertoo nauraen.
Katri Helena Salon Uskelan kirkossa 11. joulukuuta kello 18.30.