Yrittäjiltä alapeukkuja Salolle: Maakuntaennuste kertoo yrittäjyysilmapiirin heikentyneen roimasti

1
Varsinais-Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Hanna Munter pitää Salon tulospudostusta rajuna. Kuva: Somero-Lehti-arkisto/Sauli Kaipainen

Yrittäjien arviot Salon yrittäjyysilmapiiristä ovat heikentyneet voimakkaasti.

Tiistaina julkistetun Varsinais-Suomen Maakuntaennusteen mukaan Salo on nyt kuntavertailun kymmenes, kun vielä viime vuonna Salo oli viides.

Sama pudotus näkyy myös kunnan ja yritysten välisen yhteistyön arviossa.

– Onhan se pudotus melkoisen raju. Se kertoo, että tyytymättömiä ollaan, sanoo Varsinais-Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Hanna Munter.

Marraskuun lopulla tehty kysely lähetettiin 6 993 Varsinais-Suomen Yrittäjien jäsenelle, joista 767 vastasi. Salosta vastaajia oli 86.

Tilastokeskuksen mukaan Salossa on toimipaikka yli 4 500 yrityksellä.

Salolaisvastaajista 33 prosenttia on nyt sitä mieltä, että yrittäjyysilmapiiri on kaupungissa erinomainen tai hyvä. Vuosi sitten lukema oli 60 prosenttia.

Arvosanan tyydyttävä antaa nyt 38 prosenttia, ja yksiselitteisen huonoksi tilannetta kuvaa 23 prosenttia vastaajista.

Kunnan ja yritysten välisen yhteistyön arvioi erinomaiseksi tai hyväksi 28 prosenttia, tyydyttäväksi 36 prosenttia ja huonoksi 28 prosenttia.

– Salossa on ongelma. Elinkeinopolitiikka ei ole nyt yrittäjämyönteistä, sanoo Munter.

Vertailun kärkikunnissa lukemat ovat hyvin erilaisia. Esimerkiksi Salon naapurissa Paimiossa 85 prosenttia vastaajista arvioi sekä yrittäjyysilmapiirin että kunnan ja yritysten välisen yhteistyön erinomaiseksi tai hyväksi.

Yrittäjyysilmapiiri parhaimmasta huonompaan

  • 1. Naantali (viime vuonna 2.)
  • 2. Paimio (4.)
  • 3. Lieto (1.)
  • 4. Kaarina (3.)
  • 5. Raisio (8.)
  • 6. Parainen (7.)
  • 7. Turku (9.)
  • 8. Uusikaupunki (6.)
  • 9. Loimaa (10.)
  • 10. Salo (5.)

Kunnan ja yritysten välinen yhteistyö

  • 1. Naantali (Viime vuonna 1.)
  • 2. Paimio (3.)
  • 3. Lieto (2.)
  • 4. Kaarina (4.)
  • 5. Parainen (6.)
  • 6. Raisio (8.)
  • 7. Loimaa (10.)
  • 8. Uusikaupunki (7.)
  • 9. Turku (9.)
  • 10. Salo (5.)
  • Mukana vertailussa ovat ne kymmenen kuntaa, joiden alueelta Maakuntaennuste-kyselyyn saatiin eniten vastauksia.

Maakuntaennusteen aineisto kerättiin juuri samaan aikaan, kun Salossa kohistiin Salon Yrittäjien ja Salon kaupungin yhteistyön kaatumisesta.

– Onhan sillä totta kai ollut vaikutusta tuloksiin, sanoo Munter.

Salon Yrittäjät sanoutui marraskuussa irti kaupungin kanssa tehdystä sopimuksesta, jonka tavoitteena oli tehdä Salosta Suomen yritys- ja asukasystävällisin paikkakunta.

Muille alueen yrittäjäyhdistyksille Salon Yrittäjät kertoi asiasta sähköpostitse, ja irtiotto aiheutti hämmästelyä.

Salon Yrittäjät jätti marraskuussa myös Turun hallinto-oikeuteen valituksen, joka koskee Korvenmäessä tehtyä tonttikauppaa. Yrittäjäyhdistyksen mukaan kaupungin viime syksynä tekemä päätös myydä tontti kuntien omistamalle Lounais-Suomen Jätehuollolle on lainvastainen.

Kaupunki myi 27,5 hehtaarin maa-alueen LSJH:lle 519 000 eurolla. Salolaisyritykset Infrapurku Oy, Salon Hyötykäyttö Oy ja Salon Imuautot Oy olivat tarjonneet alueesta 700 000 euroa.

Lue myös: Salon Yrittäjät repi kaupungin kanssa tehdyn yhteistyösopimuksen, muut yrittäjien yhdistykset vieroksuvat irtiottoa ja sen ajoitusta – ”Tämä on askel taaksepäin, eikä tähän kohtaan kovin viisas veto”

 

1 Comment
Inline Feedbacks
View all comments
Asenteet ovat muuttuneet
2 kuukautta sitten

Pienyrittäjänä voin vahvistaa, että suhtautuminen yrittäjiä ja yritystoiminnan harjoittamista kohtaan ei ole Salossa ainakaan parantunut. Kymmenen vuotta sitten oli toisin. Silloin asiakkaat keskittyivät tuotteisiin, palveluihin, ja niiden helppoon saatavuuteen. Nyt asiakkaat pohtivat ja laskevat, paljonko yrittäjä saa voittoa, jos jokin tuote tai palvelu ostetaan. Niukka kysyntä ja epäolennaisiin seikkoihin tarttuminen luovat negatiivista ilmapiiriä, josta eteenpäin menevät yrittäjät lähtevät hyvin äkkiä Turkuun ja Helsinkiin. Kuten keskustan tyhjyyttään kaikuvista liikekiinteistöistä voimme havaita.