Henkilöauto ja kuorma-auto kolaroivat Salossa risteysalueella

5
Henkilöauto vaurioitui kolarissa pahoin. Kuva: SSS/Kirsi-Maarit Venetpalo

Salossa risteysalueella Salonkadun ja Inkereentien välissä sattui keskiviikkona kello 10 jälkeen tieliikenneonnettomuus. Varsinais-Suomen pelastuslaitoksen mukaan kyseessä oli kolari, ja siinä olivat osallisena henkilöauto ja kuorma-auto.

Pelastuslaitos kertoo, että ensihoito vei yhden henkilön sairaalaan tarkastukseen. Kyseessä oli henkilöauton kuljettaja. Kuorma-auton kuljettajalle ei tullut fyysisiä vammoja.

– Pelastuslaitos joutui auttamaan henkilön ajoneuvosta ulos, Varsinais-Suomen pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Niko Kaunisto kertoi.

Kaunisto ei ottanut kantaa siihen, mistä päin ajoneuvot ajoivat kohti risteystä.

 

5 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
TJM
8 kuukautta sitten

Salonkatu vaihtuu Inkereentieksi Ohikulkutien kohdalla, tuollaista risteystä ei ole olemassa…

Epäilevä
8 kuukautta sitten
Reply to  TJM

Ja pitäisikö SSS:n toimittajan se tietää?

pertti
8 kuukautta sitten
Reply to  TJM

Mielestäni risteys on juuri lehden maitsemassa paikassa. Salonkatu loppuu risteykseen ja Ikereenkatu alkaa.

Make
8 kuukautta sitten
Reply to  TJM

Risteysalue kuitenkin on niiden kahden välissä…

Keijo.K
8 kuukautta sitten

Puuttumatta missäpäin kaupunkia risteys sijaitsee, liikennevalojen toimintaan voisi kaupunki panostaa.