Henkilöauto ja kuorma-auto kolaroivat Salossa risteysalueella

5
Henkilöauto vaurioitui kolarissa pahoin. Kuva: SSS/Kirsi-Maarit Venetpalo

Salossa risteysalueella Salonkadun ja Inkereentien välissä sattui keskiviikkona kello 10 jälkeen tieliikenneonnettomuus. Varsinais-Suomen pelastuslaitoksen mukaan kyseessä oli kolari, ja siinä olivat osallisena henkilöauto ja kuorma-auto.

Pelastuslaitos kertoo, että ensihoito vei yhden henkilön sairaalaan tarkastukseen. Kyseessä oli henkilöauton kuljettaja. Kuorma-auton kuljettajalle ei tullut fyysisiä vammoja.

– Pelastuslaitos joutui auttamaan henkilön ajoneuvosta ulos, Varsinais-Suomen pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Niko Kaunisto kertoi.

Kaunisto ei ottanut kantaa siihen, mistä päin ajoneuvot ajoivat kohti risteystä.

 

5 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
TJM
15 päivää sitten

Salonkatu vaihtuu Inkereentieksi Ohikulkutien kohdalla, tuollaista risteystä ei ole olemassa…

Epäilevä
15 päivää sitten
Reply to  TJM

Ja pitäisikö SSS:n toimittajan se tietää?

pertti
15 päivää sitten
Reply to  TJM

Mielestäni risteys on juuri lehden maitsemassa paikassa. Salonkatu loppuu risteykseen ja Ikereenkatu alkaa.

Make
15 päivää sitten
Reply to  TJM

Risteysalue kuitenkin on niiden kahden välissä…

Keijo.K
14 päivää sitten

Puuttumatta missäpäin kaupunkia risteys sijaitsee, liikennevalojen toimintaan voisi kaupunki panostaa.