TS: Varhan potilastietojärjestelmässä laajoja häiriöitä – ongelmat alkoivat yöllä, ruuhkia puretaan

1
Tyks akuutissa oli Turun Sanomiin yhteyttä ottaneen päivystyslääkärin mukaan vaikea yö. Kuva: TS-arkisto/Timo Jakonen

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) potilastietojärjestelmä meni tiistain vastaisena yönä pahasti juntturaan. Ongelmista uutisoi ensimmäisenä Turun Sanomat, johon otti yhteyttä Tyks akuutin lääkäri.

– Emme saa mitään potilaiden tietoja auki. Tämä vaikuttaa aivan kaikkeen potilastyöhön, päivystyslääkäri kertoi Turun Sanomille tiistaina aamukymmeneltä.

Jutussa kerrotaan, että potilastietojärjestelmä oli poissa käytöstä yöllä viiden tunnin ajan. Ongelmat ovat lääkärin mukaan jatkuneet myös aamulla.

TS:n lähteen mukaan ongelmia on ollut myös terveysasemilla ja ajanvarauspuhelimissa.

Varhan tulosaluejohtaja Mikko Pietilä vahvistaa Turun Sanomille, että häiriöt alkoivat aamuyöllä ja jatkuivat useamman tunnin ajan.

– Tilanne on korjaantumassa ja juurisyytä selvitetään. Tämän hetkisen tiedon mukaan vika on organisaation ulkopuolella, hän kommentoi TS:lle.

1 Comment
Inline Feedbacks
View all comments
Jussivaan
2 kuukautta sitten

Testaamatonta ohjelmapohjaa on mukava sovitella. Lieneekö sama viritelmä kuin Helsingissä, menee vuosia ennenkuin pelittää. Hyvää markkinointia ohjelmantekijöiltä, kun saivat sen kaupaksi.