
Yksi SalPan jalkapallokauden parhaista pelaajista, keskikenttämies Mikke Louhela tekee jälleen hänelle tutun lajinvaihdon. Hän solmi sopimuksen miesten futsal-liigaa pelaavaan Alastaron Urheilijoihin.
– Jalkapallokausi hoidetaan toki täysillä loppuun. Aina olen sanonut, että pidän vähän taukoa jalkapallokauden ja futsalin välissä, mutta saa nähdä toteutuuko se tälläkään kertaa, hymähtää Louhela.
Futsalin pääsarjakausi alkaa ensi perjantaina ottelulla Alastaron Urheilijat–Akaa Futsal. Louhela on osallistunut futsaliin vaihtelevasti, mutta taitoa siihenkin lajiin riittää. Hänet on valittu muun muassa yksittäisen liigakuukauden parhaaksi pelaajaksi.
Ennen liigaa lajiväen katseet kohdistuvat MM-karsintoihin, jossa Suomi–Portugali-ottelu alkoi heti SalPan pelin päättymisen jälkeen.
– Suomi voittaa 3–1, Louhela loihe lausumaan rohkean veikkauksensa.
Oraakkelin asemaa ei tällä kertaa tullut, kun hallitseva Euroopan ja maailmanmestari Portugali päihitti ”Saliharrit” maalein 1–5.